Prídem o materské, keď nestihnem reťazový pôrod?

Zodpovedané
4. sep 2024

Dobrý deň,

mám 20-mesačného syna a rozmýšľame nad druhým dieťaťom. Dosť ma trápi otázka reťazového pôrodu. Materskú som mala z trvalého pracovného pomeru. Zmluva je na dobu neurčitú, takže pracovný pomer pretrváva.

Ak by sme sa rozhodli pre druhé dieťa, nestihla by som pôrod do 3 rokov života prvého dieťaťa a bude mi tam zachádzať mesiac - dva, dá sa to nejako vykryť, aby som neprišla o materskú a bola približne v rovnakej výške?

Ďakujem

Dobrý deň,

medzi koncom rodičovskej dovolenky a začiatkom materskej dovolenky sa môžete vrátiť do práce, alebo čerpať dovolenku, alebo ísť aj na PN.

Aby ste materskú nemali nižšiu ako predchádzajúcu, hneď po skončení RD stačí nastúpiť na PN a to až do nástupu na novú materskú. PN neovplyvní výpočet materskej. Čerpanie dovolenky by mohlo ovplyvniť výpočet novej materskej, ak by príjem po RD bol už za celý kalendárny mesiac, mohli by už na novú materskú posúdiť príjem po RD.

S prianím pekného dňa,
Lenka