Pridelili nám IČO a budeme mať 6 zamestnancov. Čo ešte musíme vybaviť?

Zodpovedané
5. jan 2023

Dobrý deň,

bolo nám pridelené IČO a budeme mať 6 zamestnancov. Neviem ale, aké náležitosti je teraz potrebné splniť, keďže sme subjekt.

Kam sa prihlásiť a čo vybaviť, aby to bolo v poriadku?

Ďakujem

Dobrý deň,

v súlade so Zákonníkom práce je zamestnávateľ povinný poskytovať zamestnancom mzdu za vykonanú prácu a zabezpečiť im stravovanie.

Čo sa týka Daňového úradu, tak tým, že začnete zamestnávať, stávate sa platiteľom dane z príjmov zo závislej činnosti. Treba sa registrovať, teda ak ešte nie ste. Máte povinnosť každý mesiac zrážať a odvádzať preddavok na daň, podávať Prehľad o zrazených a odvedených preddavkoch na daň z príjmov zo závislej činnosti. Po skončení roka je potrebné vykonať Ročné zúčtovanie dane, ako aj vystavenia Potvrdenia o zdaniteľných príjmoch a raz ročne je potrebné podať Hlásenie o vyúčtovaní dane.

Je potrebné zaregistrovať sa v zdravotnej poisťovni, v ktorej je Váš zamestnanec poistencom. Príslušnej zdravotnej poisťovni musí zamestnávateľ podávať mesačne výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie zamestnávateľa, odvádzať preddavky na zdravotné poistenie, a plniť si oznamovacie povinnosti, napr. PN.

Do sociálnej poisťovni musí zamestnávateľ podávať mesačný výkaz poistného a príspevkov aj s prílohou, odvádzať poistné, takisto má oznamovacie povinnosti.

Všetky dokumenty pre spomínané úrady sa posielajú elektronicky.

Je potrebné tvoriť sociálny fond, zamestnávateľ musí sústavne zaisťovať bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci, aj ochranu pred požiarmi a nezabudnúť aj na ochranu osobných údajov.

S prianím pekného dňa,
Lenka