Priateľ pracuje v Nemecku. Spôsobí mi to problém pri vybavovaní rodičovského príspevku?

Zodpovedané
5. jún 2023

Dobry deň,

3-ročný syn má nepriaznivý stav, preto sa predlžuje na dieťa rodičovský príspevok. Dala som žiadosť na posudkové. Pani z úradu práce mi dala vypísať iné papiere na predĺženie rodičovského príspevku, kde bolo treba vyplniť údaje o rodičoch. Napísala som údaje o partnerovi (nie sme zosobášení), že pracuje v Nemecku. Tam nastal problém. Pani povedala, že mi to neschvália a budú zisťovať, či tam poberá on na dieťa nejaké peniaze. On v Nemecku nedostáva žiadne. Požiadal si rodinné príspevky, ktoré ešte nie sú schválené rok.

Mohol by byť s tým problém i napriek tomu, že dieťa je choré a je to zdravotného hľadiska?

Ďakujem

Dobrý deň,

určite sa budú zaoberať tým, že partner pracuje v zahraničí.

V prípade, ak rodič žiada o príspevok, táto starostlivosť musí byť dieťaťu poskytovaná na Slovensku. Nárok na dávky sa však už posudzuje nielen podľa slovenskej legislatívy, ale aj podľa koordinačných predpisov a nariadení EÚ. Pri určovaní nároku na rodičovský príspevok podľa legislatívy EÚ sa posudzujú obidvaja rodičia dieťaťa. A to aj v prípade, ak nie sú manželia, spolu nežijú, príp. má jeden z rodičov dieťa zverené do svojej starostlivosti.
Budú zisťovať, či nie je nárok zo zahraničia. Ak by bola dávka poskytovaná štátom EU nižšia, resp. dávka nie je, Slovensko by Vám z dôvodu bydliska rodiny poskytol vyrovnávaciu dávku vo výške rozdielu medzi dávkami poskytovanými v SK a EÚ.

https://www.upsvr.gov.sk/socialne-veci-a-rodina...

S prianím pekného dňa,
Lenka