Prerušil som živnosť a v technickom preukaze auta mám stále IČO. Kde všade musím nahlásiť zmenu?

Zodpovedané
27. aug 2024

Dobrý deň,

pracoval som na živnosť ako programátor a uplatňoval som si paušálne výdavky. Kedže som faktúroval do zahraničia, musel som sa zaregistrovať pre DPH podľa paragrafu 7. Využitím tohto paragrafu som kúpil auto v 8/2023 v Maďarsku bez DPH s tým, že som DPH zaplatil na Slovensku a podal daňové priznanie k dani z pridanej hodnoty paragraf 7.

Od 4/2024 som prerušil živnosť na 3 roky a zároven hneď prešiel na pracovnú zmluvu. Bol som v Sociálnej poisťovni, kde povedali, že oboznámia zdravotnú poisťovňu.

Mal som ešte nejakú povinnosť ohľadom auta?

V technickom preukaze mám namiesto rodného čísla IČO a PZP. Tiež to isté havarijná.

Som poivvný nahlásiť zmenu aj na Dopravnom inšpektoráte alebo poistovni?

Ďakujem

Dobrý deň,

nie je nutné prepisovať auto zo SZČO s IČO-m na tú istú fyzickú osobu ako nepodnikateľa na rodné číslo.

Auto zostáva vo Vašom vlastníctve bez ohľadu na to, či ho používate na podnikanie alebo nie. Stačí ak ste auto vyradili z obchodného majetku. Následne až po piatich rokoch je príjem (predaj) oslobodený od dane z príjmu.

Pokiaľ ale zmenu budete riešiť, tak je potrebné ju vykonať na Dopravnom inšpektoráte. Pred zmenou je potrebné aj prerobenie PZP, nakoľko sú iné sadzby u podnikateľov a nepodnikateľov hoc ide o tú istú osobu.

Nakoľko ste automobil v podnikaní evidovali, minimálne ste riešili kvôli nemu DPH, mohli používať aj na podnikanie, boli ste povinný podať Daňové priznanie k dani z motorových vozidiel za rok 2023, aj napriek tomu, že ste mali paušálne výdavky. Neuvádzate, že by ste podali DzMV.

Viac nájdete:
https://agrico.sk/dmv/

Prerušenie alebo ukončenie podnikania predstavuje zánik daňovej povinnosti a bol ste povinný podať Daňové priznanie k dani z motorových vozidiel za pomernú časť do jedného mesiaca od prerušenia živnosti. Ak ste prerušili podnikanie k 31.3.2024. Daňové priznanie ste mali povinnosť podať a daň zaplatiť do 30.4.2024.
Viď:
https://www.financnasprava.sk/sk/aktualne-dan-c...

S prianím pekného dňa,
Lenka