Preplatí mi zamestnávateľ pri výpovedi k najbližšiemu výplatnému termínu zostávajúcu dovolenku?

Zodpovedané
10. máj 2023

Dobrý deň,

v 1/2019 som nastúpila na materskú dovolenku, ktorá sa kontinuálne preklopila do rodičovskej. Počas nej som opäť nastúpila na druhú MD a teraz som druhý rok na druhej RD. TPP mi trvá kontinuálne od roku 2006.

K 31.8.2023 plánujem podať výpoveď a 1.9.2023 nastúpiť do novej práce. Mzdárka mi (aktuálne pre poruchu systému) nevedela povedať, koľko mám dovolenky. Predpokladám prenesenú dovolenku za rok 2018 do 15 dní + dovolenku, ktorá vznikla počas čerpania MD. Na mojej pozícii je v čase mojej MD/RD iný zamestnanec.

Preplatí mi zamestnávateľ pri výpovedí k najbližšiemu výplatnému termínu zostávajúcu dovolenku?

Mám takú oporu v zákone?

Viem, že mám možnosť sa vrátiť na počet dní dovolenky do práce (bez toho, aby som tam fyzicky nastúpila) a budú mi riadne vyplatené. Preferujem však výpoveď priamo z RD, aby osoba na mojom pracovnom mieste nemusela na tie dní, ktoré budem čerpať dovolenku, odísť a potom opätovne po mojom odchode nastupovať.

Aké je ideálne riešenie pre mňa?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak nebudete čerpať dovolenku, tak pri ukončení pracovného pomeru Vám zostatok nevyčerpanej dovolenky preplatia - § 116 Zákonníka práce.

S prianím pekného dňa,
Lenka