Prehodnocujú sa invalidné dôchodky aj ľuďom, ktorí majú schizofréniu?

Zodpovedané
10. júl 2024

Dobrý deň,

poberám invalidný dôchodok nad 70% a na internete je písané, že sa prehodnocujú invalidné dôchodky a zvyšujú a lehotu na prehodnotenie má Sociálna poisťovňa do augusta 2025.

Týka sa to aj schizofrénneho ochorenia?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

môžu Vám prehodnotiť invalidný dôchodok, ale ak by Vám aj navýšili % mieru postihnutia (pri ťažkej schizofrénii je od 50 - 80%), tak výšku dôchodku Vám zvýšenie % miery neovplyvní. Poberali by ste rovnakú sumu ID.

Keby ste o posúdenie zdravotného stavu požiadali Vy sám, alebo by to bolo v rámci plánovanej kontrolnej lekárskej prehliadky a posúdili by % mieru pod 70%, vtedy by sa ID prepočítal % mierou a mohol by byť voči súčasnému ID nižší.

S prianím pekného dňa,
Lenka