Predĺžený rodičovský príspevok a ukončenie pracovného pomeru. Ako čo najlepšie postupovať?

Zodpovedané
21. aug 2024

Dobrý deň,

8.9.2024 bude mať syn 3 roky a má nepriaznivý zdravotný stav. Dnes som na ÚP požiadala o predĺženie rodičovského príspevku (RP) a posúdenie zdravotného stavu syna.

Referentka úradu práce mi tvrdila, že na žiadosti o posúdenie zdravotného stavu má byť uvedený dátum posúdenia zdravotného stavu dieťaťa od 1.10.2024, lebo od tohoto dátumu mi bude UP vyplácať RP. Podľa mňa tam môže byť aj dátum 9.9.2024, ale s týmto dátumom mi to odmietla prevziať.

Som na rodičovskej dovolenke. U zamestnávateľa mám aktuálne 25 dní nevyčerpanej dovolenky, pracovný pomer mám na dobu neurčitú. Mám manžela, ktorý je zamestnaný a nebol na MD.

1. Bude pre účely zamestnávateľa postačovať, keď budem disponovať potvrdením nepriaznivého zdravotného stavu dieťaťa od 1.10.2024 pre schválenie pokračovania rodičovskej dovolenky od 9.9.2024?

Alebo si od 9.9.2024 musím čerpať napríklad dovolenku a až od 1.10.2024 budem opäť na rodičovskej dovolenke?

2. Na ÚP mi k tomuto povedali, že od 9.9.2024 mám čerpať dovolenku, alebo OČR alebo PN.

Dá sa postupovať inak?

3. Ak by som u zamestnávateľa čerpala napr. od 9.9.2024 do 30.09.2024, t.j. 16 dní dovolenky, ako ovplyvní toto čerpanie budúcu podporu v nezamestnanosti?

Mala som zámer, že si zvýšim vymeriavací základ pre budúcu dávku podpory tým, že ukončím pracovný pomer po rodičovskej dovolenke v troch rokoch veku dieťaťa na ku poslednému dňu PP si nechám preplatiť nevyčerpanú dovolenku.

Môžem takto postupovať, i keď budem na predĺženej rodičovskej dovolenke?

4. Aké následky by malo, ak by som ukončila pracovný pomer napríklad po roku predĺženej rodičovskej dovolenky, t.j. v 4 rokoch veku dieťaťa?
Budem mať i tu nárok ešte na podporu v nezamestnanosti?

5. Ak by som bola na rodičovskej dovolenke až do 6 rokov veku dieťaťa, t.j. ešte 3 roky (t.j ukončenie PP v 09/2027), a následne by som ukončila PP s vyčerpaním 1 dňa dovolenky a preplatením zostatku 8 dní (16 dní by som čerpala od 9.9. do 30.09.2024), budem mať nárok na pokiaľ možno čím vyššiu podporu?

6. Ovplyvní prípadné čerpanie dovolenky od 9.9. do 30.09.2024 podporu v nezamestnanosti v roku 2027 po RD?

Alebo to po viac ako dvoch rokoch tak to vplyv na vyšku dávky mať nebude?

7. Kedy by ste mi odporučili nastúpiť na podporu v nezamestnanosti, aby som čo najefektívnejšie pre mňa využila aj túto štátnu dávku popri poberaní RP?

Ďakujem

Dobrý deň,

1. Ak Vám schvália predĺženie RP až k 1.10., tak máte možnosti: Nastúpiť do práce po skončení RD, čerpať dovolenku, PN, OČR, teda Vám predĺžený RP neschvália ku dňu 9.9.2024.

2. Odpracovať dané dni, požiadať o neplatené voľno

3. Áno, môžu ovplyvniť, záleží kedy by ste požiadali o dávku v nezamestnanosti. Ak až o dva roky, napr. v 10/2026, tak by čerpané dni dovolenky v 9/2024 už neovplyvnili výpočet dávky. Môžete postupovať ako ste uviedli, aj keď budete mať predĺženú RD.

4. Budete mať nárok na dávku v nezamestnanosti ak o ňu požiadate do dvoch rokov od skončenia pracovného pomeru. Rodičovská dovolenka počas trvania pracovného pomeru sa započíta do potrebných dní na priznanie dávky v nezamestnanosti.

5. Ak sa nič nezmení, áno.

6. Nie, zodpovedané v bode 3.

7. Súbeh dávky v nezamestnanosti a rodičovského príspevku tou istou osobou nie je možný. Po skončení pracovného pomeru po skončení predĺženej RD, a po skončení poberania RP, pokiaľ pred skončením pracovného pomeru budete čerpať dovolenku, zbytok dovolenky bude preplatený a nič sa nezmení do toho času v zákonoch, čo sa mení pomerne často. Treba sledovať zmeny. Takisto záleží na ako dlho Vám schvália predĺžený rodičovský príspevok.

S prianím pekného dňa,
Lenka