Predaj a vyradenie nehnuteľnosti z majetku fyzickej osoby. Ako postupovať?

Zodpovedané
12. jan 2024

Dobrý deň,

vlastním nehnuteľnosť, ktorú prenajímam a zároveň ju mám zaradenú v obchodnom majetku.

Ako postupovať pri prípadnom predaji nehnuteľnosti?

Príjem bude cena, za ktorú byt predávam a výdavok zostatková cena?

Bude daň 19% a ešte zdravotné 33%?

Ako správne vyradiť nehnuteľnosť z obchodného majetku?

Ako to zdaniť tak, aby som ju mohla o 5 rokov predať s oslovodením od dane?

Ďakujem

Dobrý deň,

vyradila by som nehnuteľnosť z majetku do osobného vlastníctva a to zápisom na inventárnej karte IM, poprípade vyraďovací protokol. Až potom riešiť predaj.

Od dane je oslobodený príjem z predaja nehnuteľnosti zaradenej do obchodného majetku, a to po uplynutí 5 rokov od jej vyradenia z obchodného majetku.

Viac som písala napr:
https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna...
odvody do zdravotnej poisťovne od roku 2024 = 15%

S prianím pekného dňa,
Lenka