Prečo sa mi pri výpočte materskej dávky nebude zohľadňovať rakúsky plat?

Zodpovedané
5. dec 2023

Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať ohľadom materskej dávky. Aktuálne poberám tehotenské to najnižšie. Termín pôrodu mám 18.2.2024. Od 13. týždňa som si necelý mesiac platila dobrovoľne poistenie nemocenské/dôchodkové. Pracovala som predtým roky, čiže mám odrobené. Ale od mája 2022 som išla na podporu v nezamestnanosti, ktorú som poberala do 3.júna 2022, čiže mesiac. 3. júna som začala pracovať v Rakúsku cca do 15.10.2022. Ďalej som pokračovala v poberaní podpory. A tak som v 10. januára nastúpila na zimnú sezónu do Rakúska, kde som pracovala do konca marca. Myslím, že s dovolenkou to bolo do 4. - 5.4.2023 no a potom som poberala ďalej podporu do 19.6.2023. A odvtedy som nezamestnaná na tehotenskom sem tam pracujem na dohodu. Volala som do SP a tam mi povedali, že budem mať materskú najnižšiu.

Prečo by sa mi nemal zohľadňovať rakúsky plat?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak Vám dobrovoľné nemocenské poistenie trvalo pred nástupom na materskú menej ako 26 týždňov, materské sa počíta z minimálneho základu.

Dni zo zahraničia boli započítané do potrebných 270 dní nemocenského poistenia. Ak by ste aj neboli na DNP, ale podmienkou bolo byť na ÚPSVaR, čo ste splnili, tiež by postupovali pri výpočte z minimálneho základu.

S prianím pekného dňa,
Lenka