Prečo mi nevznikla ochranná lehota po skončení pracovného pomeru a nemám nárok na vyplatenie PN?

Zodpovedané
29. feb 2024

Dobrý deň,

ďakujem za odpoveď na moju otázku https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna...

Už mi konečne po 2 mesiacoch prišlo rozhodnutie zo SP, kde nárok na výplatu PN zamietli. Vraj mi nevznikla ani ochranná lehota po skončení pracovného pomeru. Všade na internete je písané, že podľa novely zákona z roku 2022 je možné poberanie oboch dávok súbežne.
Čo sa týka dôchodku, tak do dnešného dňa nemám ešte rozhodnutie zo SP.

Na pobočke SP mi bolo povedané, že vraj dôchodok ruší výplatu PN a nemám na ňu nárok, nakoľko keď mi bude priznaný dôchodok, budem ho mať spätne vyplatený od 21.12.2023.

To ozaj nemám nárok na súbežné vyplatenie dôchodku + PN?

Ďakujem

Dobrý deň,

už viem, kde nastal problém. V čase, keď ste písali otázku do poradne, ešte ste nevedeli dátum priznania predčasného dôchodku. Schválili Vám predčasný dôchodok k dátumu 21.12., a vy ste podali PN až 22.12. Tým pádom Vám zanikla ochranná lehota, resp. nevznikla žiadna.

Ak by ste išli na PN ešte 20.12.2023 = v deň ukončenia pracovného pomeru, boli by ste mali ešte aktívne nemocenské poistenie a aj nárok na PN v súbehu s predčasným dôchodkom.

S prianím pekného dňa,
Lenka