Práve som zistila, že som tehotná. Budem mať nárok na materské a tehotenskú dávku?

Zodpovedané
24. júl 2024

Dobrý deň,

pracovný pomer trval od roku 2013 do 2024, bola som na materskej a rodičovskej dovolenke. Od 7.5.2024 som evidovaná na úrade práce a poberám podporu v nezamestnanosti. Práve som zistila, že som tehotná.

Budem mať nárok na materské a tehotenskú dávku?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ by ste sa nanovo nezamestnali a pred skončením pracovného pomeru neaktivovali nemocenské poistenie (napr. čerpaním dovolenky), tak by Vám zaniklo dňom nástupu na rodičovskú dovolenku. V takomto prípade, aby ste mali nárok na nové materské, museli by ste mať nových 270 dní nemocenského poistenia.

Ak by ste sa nanovo zamestnali, pred nástupom na materskú budete mať aktívne nemocenské poistenie, dni na RD z predchádzajúceho pracovného pomeru sa započítajú do potrebných 270 dní nemocenského poistenia, záležalo by, ako dlho by sa platilo nemocenské poistenie.

Ak ste čerpali dovolenku v predchádzajúcom zamestnaní ped skončením pracovného pomeru a aktivovali takto nemocenské poistenie, dni na RD sa započítajú do potrebných 270 dní nemocenského poistenia. Ak ste otehotneli do pol roka od skončenia nemocenského poistenia (skončenia pracovného pomeru) v tomto prípade by ste mohli požiadať o materské z ochrannej lehoty. Materské by sa vypočítalo z roku 2023, nakoľko pracovný pomer začal skôr ako 1.1.2023 a skončil v priebehu roka 2024. Ak ste v 2023 nepracovali, materská by bola vypočítaná z predpokladaného vymeriavacieho základu, ktorý nahlási zamestnávateľ.

S prianím pekného dňa,
Lenka