Pracujem sezónne v Taliansku a plánujeme bábätko. Na aké dávky mám nárok?

Zodpovedané
26. jún 2024

Dobrý deň,

pracujem sezónne v Taliansku a plánujeme s manželom bábätko. Máme po tejto sezóne nárok na dávku v nezamestnanosti a chceme si ju presunúť na Slovensko. Takže v čase pôrodu budem poistená aj zahlásená na slovenských úradoch a bude mi posielaná podpora z IT.

Na čo mám vôbec nárok na Slovensku?

Mám nárok na materskú, keď pôjdem z úradu práce?

Počíta sa mi do 270 dní z 2 rokov aj odpracovaná sezónna práca v Taliansku?

Ďakujem

Dobrý deň,

zahraničným dávkam sa nevenujem, iba okrajovo.

Všeobecne platí, že ak ste pracovali a boli nemocensky poistená v inom členskom štáte, nárok na nemocenské dávky tehotenské/materské si uplatňujete podľa predpisov tohto štátu, aj keď už ste sa vrátili na Slovensko.

Ak by ste otehotneli ešte v zahraničí a v zahraničí by zaniklo nemocenské poistenie v období tehotenstva a nevznikol Vám v zahraničí nárok na materské, mohli by ste si uplatniť nárok na materské v 8-mesačnej ochrannej lehote tu na SK ak pred materskou by ste poberali dávku v nezamestnanosti.

O dávku v nezamestnanosti je lepšie požiadať v zahraničí, nakoľko ste tam mali posledné zamestnanie. Presne ako uvádzate. Sociálna poisťovňa preverí Vaše poistenie v zahraničí. Na základe toho čo overia, Vám potom môžu uznať podporu v nezamestnanosti aj nemusia.

Viď:
https://www.socpoist.sk/zivotne-situacie/praca-...

V prípade, ak by ste sa ešte stihli zamestnať, prípadne dobrovoľne sa poistiť, do požadovanej doby poistenia najmenej 270 dní v období dvoch rokov pred pôrodom sa započítava doba poistenia nielen v SR ale aj v inom členskom štáte.

Prípadne v štáte, s ktorým má Slovensko uzatvorenú zmluvu o sociálnom zabezpečení. Dobu poistenia v inom štáte sa preukazujete prostrednícTvom formulára E 104.

Odporúčam informovať sa v pobočke Sociálnej poisťovne.

S prianím pekného dňa,
Lenka