Práca na dohodu a pracovná zmluva na neurčito. Aké mám možnosti?

Zodpovedané
23. sep 2022

Dobrý deň,

u zamestnávateľa, kde mám pracovnú zmluvu na neurčito som sa bola informovať o nástupe po RD. RD mi končí 25.11.2022. Nastúpiť chcem 1.11.2022. Mám nárok ešte na 37,5 dňa dovolenky. Na personálnom mi oznámili, že si ju musím vyčerpať do konca RD. To znamená, že musím podať žiadosť o čerpanie dovolenky od 10.10. - 25.11. a s nástupom od 28.11. Len zamestnávať tým, že ja chcem ísť už od 1.11. do práce mi ponúka dohodu o vykonaní práce od 1.11. - 31.12.2022. A popritom budem čerpať aj dovolenku zo zmluvy na neurčito a aj privyrábať si na dohodu.

Môže mi po 25.11.2022 dať na pôvodnej zmluve neplatené voľno a evidovať ma ako dohodára?

Tým pádom nebudem mať nárok ani na príplatky za sviatky, víkendy, nočné žiadne bonusy a ani stravné lístky a výhody vyplývajúce z kolektívnej zmluvy.

Od pána riaditeľa som dostala ponuku, že v rámci svojej dovolenky sa ísť zaúčať v novom systéme bez nároku na odmenu. Obávam sa, že moju zmluvu na neurčito nebudú akceptovať a tam má budú viesť ako neplatené voľno a evidovať má ako dohodára.

Je to možné?

Ďakujem

Dobrý deň,

podľa § 113 ods. 3 Zákonníka práce „ak si zamestnankyňa (zamestnanec) nemôže vyčerpať dovolenku pre čerpanie materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, nevyčerpanú dovolenku jej (mu) zamestnávateľ poskytne po skončení materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky“.

V zmysle citovaného ustanovenia máte teda právo Vami spomínanú dovolenku vyčerpať po svojom návrate z rodičovskej dovolenky.

A nemusíte počas RD. Od 26.11. môžete čerpať 37,5 dní dovolenky a popritom mať dohodu od 01.11-31.12. V novembri sú 3 pracovné dni od 26.11., v decembri je 21 pracovných dní, zbytok v januári. Žiadne neplatené voľno.

S prianím pekného dňa,
Lenka