Potrebujem živnosť, keď sa chcem venovať tvorbe digitálneho obsahu?

Zodpovedané
3. máj 2023

Dobrý deň,

začala som sa intenzívne venovať tvorbe digitálneho obsahu, konkrétne vymaľovánky pre deti a dospelých. Chcela by som ich začať publikovať cez KDP (kindle direct publisher).

Pri registrácii si odo mňa Amazon pýtal TIN číslo, ale stačilo im aj moje rodné číslo. No než vôbec začnem svoje produkty predávať, mám dotaz.

Potrebujem živnosť?

Ak áno, tak ktorú konkrétne?

Ako je to s platením daní?

Momentálne som na RD, ktorá mi v auguste končí a pokračujem v pracovným pomerom na dobu neurčitú ako zamestnanec.

Ďakujem

Dobrý deň

TIN číslo = DIČ

DIČ prideľuje daňovému subjektu správca dane pri registrácii na dani z príjmov, spotrebných daniach, miestnych daniach a podobne.

Ak je príjem pravidelný – poskytovateľ by sa mal registrovať ako podnikateľ. Podľa Obchodného zákonníka sa podnikaním rozumie “sústavná činnosť vykonávaná samostatne podnikateľom vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť za účelom dosiahnutia zisku”. Nerozhoduje suma príjmu, ale pravidelnosť a hlavne cieľ. Osoba, ktorá túto podmienku spĺňa, by sa mala stať minimálne SZČO.

Zoznam živností:
https://www.efektivnejsie.sk/blog/zivnost/kompl...

Pokiaľ by ste predaj uskutočňovali len príležitostne a v malom množstve a ide o výsledok Vašej duševnej tvorivej činnosti - ako dielo, potom by sa na Vás vzťahoval autorský zákon. Teda by ste nemali povinnosť ohlasovať živnosť na živnostenskom úrade. Povinnosť registrácie na daňovom úrade by Vám však ostala, DIČ je potrebné.

S prianím pekného dňa,
Lenka