Postupovala sociálna poisťovňa správne?

Zodpovedané
29. mar 2023

Dobrý deň,

v roku 2018 sa mi narodilo dieťatko, išla som teda na materskú. Plynulo som prešla na rodičovskú dovolenku, na ktorej som z dôvodu dlhodobo nepriaznivého stavu dieťaťa doteraz, nepretržite. Pracovný pomer mi stále trvá. Teraz som požiadala o tehotenskú dávku, keďže som tehotná. Tá bola uznaná, pričom SP požiadala zamestnávateľa o predpokladaný vymeriavací základ. Zamestnávateľ im ho poslal ale z pozície, ktorú by mi po návrate z rodičovskej ponúkol. Rozdiel medzi DVZ pri prvej materskej a teraz je veľký, keďže teraz mi vyšlo minimálne tehotenské.

Myslela som, že ak zamestnávateľ aj pošle nižší pravdepodobný VZ, tak sociálna poisťovňa bude brať do úvahy ten pri prvej materskej. Ak zoberú tento pravdepodobný VZ, ktorý ani neviem, na akú pozíciu je vôbec určený, tak moja materská bude veľmi malá oproti tej prvej.

Postupovala sociálna poisťovňa správne?

Mám podať odvolanie?

Ako to bude pri výpočte materskej?

Ďakujem

Dobrý deň,

tehotenské dávky vznikli v 2021, v 2018 ste teda tehotenské nemali a vypočítali z predpokladaného VZ.

Takto budú postupovať aj pri materskej, ale zistia, že máte reťazový pôrod a teda aj keď predpokladaný VZ bude nižší, materskú nebudete mať nižšiu ako tú predchádzajú.

S prianím pekného dňa,
Lenka