Pomohlo by, keby som si začala platiť nemocenské ihneď po štátnej skúške?

Zodpovedané
1. sep 2024

Dobrý deň,

k 30.8.2024 končím 3. stupeň vysokej školy. Zatiaľ nemám prácu. Som tehotná a termín pôrodu mám stanovený na 25.3.2025. Dobrovoľné poistenie si zatiaľ neplatím.

1. Sú nejaké možnosti, aby som mala nárok na materskú, aj ak by sa mi nepodarilo zamestnať?

Pomohlo by, keby začala platiť dobrovoľné nemocenské ihneď po štátnej skúške?

2. Ak by sa mi ich podarilo zamestnať, koľko mesiacov(dní) musím odrobiť, aby mala nárok na materskú?

Čítala som o 90 odpracovaných dňoch, ale informácie sa v rôznych zdrojoch líšia.

Čo ak by sa mi podarilo zamestnať napr. až od 1.10.2024?

Čo mám robiť medzi 31.8. - 30.9.2024?

Mám si platiť dobrovoľné poistenie?

Ďakujem

Dobrý deň,

záleží kedy ste ukončili 2 stupeň VŠ. Ak to bolo pred viac ako dvomi rokmi, tak sa Vám štúdium na VŠ nezapočíta. Momentálne by Vám nevznikol nárok na materské.

Pre nárok na materskú potrebujete mať aktívne nemocenské poistenie (mať zamestnanie, alebo dobrovoľné poistenie), alebo byť v ochrannej lehote po skončení nemocenského poistenia. Zároveň potrebujete mať 270 dní nemocenského poistenia za posledné dva roky do pôrodu.

Ak by sa Vám nezapočítalo štúdium z VŠ, tak do pôrodu jedným nemocenským poistením (napr. zamestnaním) nenazbierate 270 dní. Možnosťou by bolo kým sa nezamestnáte, dobrovoľne sa poistiť, a nájsť si zamestnanie na pracovný pomer, plus ďalšie, napr. na dohodu s pravidelným príjmom (keď aj s nízkym vymeriavacím základom). Ak by trvala dohoda aj počas pracovného pomeru, tieto dni súčasného trvania by sa započítali 2x.

S prianím pekného dňa,
Lenka