Pomohlo by, ak by som sa na nejaký čas zamestnala u iného zamestnávateľa a potom išla na úrad práce?

Zodpovedané
8. okt 2023

Dobrý deň,

chcela by som vedieť ako sa mi bude počítať podpora v nezamestnanosti, ak by som sa evidovala na úrade práce po materskej dovolenke a na rodičovskú dovolenku vôbec nejdem.

V apríli 2023 som nastúpila na MD a na konci apríla mi skončil pracovný pomer, ktorý bol na dobu určitú. V spoločnosti som pracovala vyše dvoch rokov. MD mi bude končiť tento mesiac, ale rodičovský príspevok si žiadať nebudem, pretože partner pôjde na MD. Chcela by som ísť na ÚP, ale čítala som, že podpora po materskej sa mi nebude počítať ako priemer z posledných dvoch odpracovaných rokov, ale z nejakej minimálnej konštanty.

Pomohlo by, keby som sa na nejaký čas zamestnala u iného zamestnávateľa a potom išla na ÚP?

Ak áno, bude sa mi podpora počítať ako priemer z posledných dvoch rokov alebo z nového zamestnania?

Ďakujem

Dobrý deň,

rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti.

Nakoľko ste mali v rozhodujúcom období vymeriavacie základy na platenie poistenia v nezamestnanosti = obdobie pred materskou, tak dávka sa bude počítať z týchto vymeriavacích základov. Obdobie materskej je obdobie vylúčenia povinnosti platiť poistné. Na toto obdobie sa pri výpočte dávky v nezamestnanosti nebude prihliadať.

S prianím pekného dňa,
Lenka