Pokazím si čiastočným úväzkom výšku materskej dávky?

Zodpovedané
1. júl 2024

Dobrý deň,

som na RD, syn má rok. Zamestnávateľ ma oslovil z dôvodu personálnej potreby či nemal záujem vrátiť sa na čiastočný úväzok (sestra v nemocnici).

V prípade, že by som do 3 rokov išla na MD, pokazím si ju týmto úväzkom?

Bude sa vypočítavať s tej nižšej výplaty?

Materskú pri synovi som mala tú najvyššiu možnú a nechcem o ňu prísť pri druhom dieťati.

Dá sa to obísť?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

počas rodičovskej dovolenky môžete pracovať. V pôvodnom pracovnom pomere je ideálne zostať na rodičovskej dovolenke a súčasne so zamestnávateľom uzatvoriť iný nový pracovný pomer napr. so skráteným úväzkom alebo dohodu s pravidelným príjmom (s nemocenským poistením) ale na inú pracovnú pozíciu.

Ak v rámci iného pracovného úväzku (dohody) by ste dosiahli 270 dní nemocenského poistenia a neukončila by sa, mohlo by ísť o súbeh materských. Takisto si takto neponížite vymeriavací základ a uchovali v prípade reťazového pôrodu výšku materskej, aby nová materská nebola nižšia ako tá čo ste mali teraz.

S prianím pekného dňa,
Lenka