Pokazí mi úprava pracovného času výšku materskej dávky?

Zodpovedané
24. aug 2024

Dobrý deň,

mám trvalý pracovný pomer od r. 2016 na dobu neurčitú. V roku 2019 som išla na prvú materskú. Po prvej materskej mi rodičák skončil 9/2022, no už od 8/2022 som nastúpila do práce a na ďalšiu materskú s druhým dieťaťom som išla od 10/2022. Toho času som na rodičáku, ktorý by mal skončiť 12/2025, avšak už od 1/2025 prípadne 2/2025 sa chcem vrátiť do práce a požiadať si o úpravu pracovného času (z 8 hodín na 6 hodín denne).

Ak by som náhodou otehotnela znova po 3x a stihla porodiť do konca roka 2025, krátila by sa mi materská z dôvodu úpravy pracovného času?

Mám nárok aj na tehotenské?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ by ste pracovali dlhšie ako celý kalendárny mesiac, niekoľko mesiacov, už tento príjem ovplyvní výpočet prípadnej novej materskej, mohla by byť aj nižšia. Už by sa nejednalo o reťazový pôrod.

Pokiaľ by ste v súčasnom pracovnom pomere ostali na RD a uzatvorili s tým istým zamestnávateľom ďalší pracovný pomer so skráteným úväzkom, prípadne uzatvorili s ním dohodu, týmto spôsobom by ste si mohli uchovať reťazový pôrod a materskú by ste nemali nižšiu. Nárok na tehotenské by ste mali v každom prípade, pokiaľ by pracovný stále trval.

S prianím pekného dňa,
Lenka