Pokazí mi PN výšku podpory?

Zodpovedané
23. jún 2023

Dobrý deň,

v nedeľu 2.7.2023 moja dcéra dovŕši 3 roky. V práci nemôžem pokračovať a dohodli sme sa na ukončení pomeru. Mám nárok na podporu.

Môžem ísť ešte predtým na PN?

Nepokazí mi PN podporu?

Čím ju môžem navýšiť?

Hrubá mzda 800 eur pred 4 rokmi.

Ďakujem

Dobrý deň,

aby ste mali nárok na PN, tak je nutné mať aktívne nemocenské poistenie. Počas RD máte nemocenské poistenie prerušené. Ak sa po skončení RD ukončí pracovný pomer, tak nemocenské zanikne dňom nástupu na RD. Požiadajte pred skončením pracovného pomeru o čerpanie dovolenky aspoň na jeden deň, aby ste mali aktívne nemocenské poistenie. Hneď na druhý deň treba ísť na PN. Po skončení PN na podporu.

PN Vám neovplyvní výšku podpory. Ak máte dostatok nevyčerpanej dovolenky a čerpali by ste deň - dva dni dovolenku pred skončením pracovného pomeru a zbytok by Vám preplatili pri ukončení pracovného pomeru, týmto by ste mohli navýšiť vymeriavací základ pre výpočet dávky v nezamestnanosti.

S prianím pekného dňa,
Lenka