Pôjde o reťazový pôrod, keď na materskú nastúpim pred dovŕšením troch rokov prvého syna?

Zodpovedané
12. okt 2023

Dobrý deň,

syn bude mať v júli 2024 tri roky.

Ak by bol ďalší pôrod v 8 alebo 9/2024, ale nástup na materskú by bol pred dovŕšením 3 rokov, išlo by stále o reťazový pôrod?

Ak nie, mohla by som si vybrať dovolenku napr. 20 dní a potom nastúpiť?

Ako by sa mi počítala materská dávka?

Materskú v roku 2021 som mala maximálnu. Príjem bol taký, že aj teraz by vyšiel na maxinálnu výšku materského.

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ by ste nastúpili na novú materskú pred dovŕšením 3 rokov staršieho dieťaťa, išlo by "reťazovú" dovolenku. Nepotrebovali by ste čerpať dovolenku.

Ak by ste v predchádzajúcom roku (2023) nemali z tohto pracovného pomeru žiadny príjem, ani vedľajší, inú dohodu, materská sa určí z pravdepodobného vymeriavacieho základu, ktorý nahlasuje zamestnávateľ. Nové materské v takomto prípade nemá byť nižšie ako predchádzajúca materská.

S prianím pekného dňa,
Lenka