Podpísaná výpoveď a následné zistenie tehotenstva. Ako sa mi bude počítať materská dovolenka?

Zodpovedané
8. júl 2024

Dobrý deň,

pracujem v školstve a zamestnávateľ sa mi po dvoch rokoch rozhodol nepredĺžiť zmluvu. Podpísala som teda ukončenie pracovného pomeru ku koncu augusta. V čase kedy mi plynie výpovedná lehota som zistila, že som tehotná.

Od septembra som mala nastúpiť do nového zamestnania, ale nakoľko mi termín pôrodu vychádza na marec budúceho roka, mám podozrenie, že mi nebude umožnené do nového zamestnania nastúpiť. Gynekológ mi povedal, že ma vypíše na PN.

Ako sa mi bude počítať materská dovolenka?

Ďakujem

Dobrý deň,

záleží od toho, že či vôbec nastúpite do nového zamestnania:

  • Ak nastúpite a bude sa z tohto nového zamestnania poistné na nemocenské poistenie platiť menej ako 90 kalendárnych dní, tak rozhodujúce obdobie bude predchádzajúci kalendárny rok u predchádzajúceho zamestnávateľa, ak sa u tohto zamestnávateľa platilo nemocenské poistenie najmenej za 90 kalendárnych dní.
  • Ak nenastúpite vôbec, pracovný pomer nevznikne a na materskú nastúpite z ochrannej lehoty, rozhodujúce obdobie na výpočet materskej bude rok 2023, pracovný pomer začal 1.1.2023 alebo skôr a skončil v roku 2024.

S prianím pekného dňa,
Lenka