Počíta sa za odpracovaný čas počas materskej dovolenky aj sviatok a deň zániku materskej dovolenky?

Zodpovedané
17. júl 2024

Dobrý deň,

rada by som sa poradila.

Počíta sa za odpracovaný čas počas materskej dovolenky aj sviatok a deň zániku materskej dovolenky?

V niektorých zdrojoch sa uvádza, že sviatok je vnímaný ako odpracovaný deň a započítava sa do 60 dní, ktoré sú potrebné na pridelenie dovolenky za kalendárny rok, avšak v niektorých článkoch sú príklady, ktoré sviatky nezahŕňajú (že počas materskej dovolenky sa do odpracovaného času sviatok nezaráta, pretože je to počítané/brané trochu inak).

Je posledný deň v lehotníku Sociálnej poisťovne taktiež odpracovaným dňom, ktorý sa ráta do tohto minima?

Ktorý deň je pre uznanie dovolenky za kalendárny rok (teda 60. pracovný deň) v roku 2025?

25. marec, alebo 27. marec či ešte neskorší dátum?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ je sviatok počas výkonu práce, tak sa počíta na účely určenia nároku na dovolenku. Započíta sa aj počas materskej dovolenky.

Ale ak je sviatok počas PN, rodičovskej dovolenky, vtedy nie.

V roku 2025 podľa pracovného kalendára: 25.3.2025
https://kalendar.aktuality.sk/pracovny/2025/

Presnejšie nájdete v linku:
http://www.somitrencin.sk/strana/clanky/druhy_d...

S prianím pekného dňa,
Lenka