Počíta sa obdobie PN do výpočtu nároku na materskú dávku?

Zodpovedané
3. máj 2023

Dobrý deň,

som v 6. týždni tehotenstva a mám ťažkú prácu na TPP, kde pracujem 5 mesiacov. Predtým som robila iba brigády a rok živnosť, kde som si sociálku neplatila. Mám odpracovaných 160 dní.

Keď sa vypíšem na PN, bude sa mi PN počítať do tých 270 dní?

Chcem mať nárok na materské.

Ďakujem

Dobrý deň,

ak budete nemocensky poistená najmenej 270 dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom, tak nárok na materské budete mať.

Do doby nemocenského poistenia sa započítava nielen doba aktuálneho nemocenského poistenia, ale aj ukončené nemocenské poistenia v období dvoch rokov dozadu. PN sa Vám započíta do doby 270 dní, pokiaľ bude pracovný pomer trvať. Do výpočtu ale nie.

S prianím pekného dňa,
Lenka