Počíta sa obdobie PN do výpočtu materskej dávky?

Zodpovedané
20. júl 2023

Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať, ako by to bolo s výpočtom materskej v prípade, ak termín pôrodu by bol apríl 2024. Som zamestnaná na dobu neurčitú, hrubá mzda 1 000 eur. V roku 2023 som bola PN 6 mesiacov.

Zarátava sa toto obdobie do výpočtu?

Ak áno, tak akým spôsobom?

Aká by bola výška materskej?

Ďakujem

Dobrý deň

ak na materskú nastúpite v roku 2024, rozhodujúce obdobie bude rok 2023 ak pracovný pomer vznikol 1.1.2023 alebo skôr. PN výšku materskej neovplyvní.

Výška materskej je 75% z denného vymeriavacieho základu (zjednodušene denný VZ sa určí z výšky hrubej mzdy/počet dní bez PN).

Denný VZ zamestnanca je podiel súčtu vymeriavacích základov na platenie poistného na nemocenské poistenie dosiahnutých v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia.

S prianím pekného dňa,
Lenka