Počíta sa obdobie PN do doby 270 dní?

Zodpovedané
15. sep 2024

Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať ohľadom materskej. Nástup na materskú mám 23.10.2024. Nemocensky poistená musím byť 270 dní.

Ráta sa tam aj doba, keď som bola PN?

Tak, aby som mala nárok na materské.

Bude sa mi to rátať od 23.10.2022, čiže dva roky dozadu?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ počas PN pracovný pomer trval, tak áno, tieto dni na PN sa započítajú do potrebných 270 dní nemocenského poistenia ak budú spadať do posudzovaného obdobia (za posledné dva roky do pôrodu).

Ak v čase požiadania o materskú nevznikne ešte 270 dní nemocenského poistenia, materskú síce neschvália, ale čaká sa na pôrod. Po pôrode nárok na materské znovu prepočítajú a dodatočne po splnení ju uznajú spätne.

Overte si v Sociálnej poisťovni, či splníte 270 dní nemocenského poistenie za posledné dva roky pred pôrodom.

S prianím pekného dňa,
Lenka