Počíta sa materská dávka z posledného platu?

Zodpovedané
Dnes o 07:34

Dobrý deň,

od 10/2024 sa plánujem zamestnať, ale neviem, či firma ponúka zmluvu na dobu určitú alebo neurčitú. O rok v novembri/decembri plánujem otehotnieť.Budem pracovať ak to bude naďalej možné, ak mi firma predĺži zmluvu. Potom sa ide na materskú a po polroku na rodičovskú.

Z čoho sa vypočíta moja materská dávka?

Bude to z posledného platu?

Je tam aj počet dní, ktorý musí mať žena predtým odpracovaný?

Ďakujem

Dobrý deň,

aby ste mali nárok na materské, potrebujete mať 270 dní nemocenského poistenia za posledné dva roky pred pôrodom a aktívne nemocenské poistenie alebo byť v ochrannej lehote.

Rozhodujúce obdobie pre výpočet materskej by mohol byť od vzniku nového pracovného pomeru (10/2024), buď po jeho skončenie, alebo do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom by ste začali poberať materské, pokiaľ z tohto pracovného pomeru bude odvedené nemocenské poistenie za viac ako 90 dní.

S prianím pekného dňa,
Lenka