Počíta sa 270 dní do nástupu na materskú dovolenku alebo do termínu pôrodu?

Zodpovedané
29. máj 2024

Dobrý deň,

nie som si istá ako sa ráta materská, teda presne obdobie 270 dní.

Rátajú sa tie dni do nástupu na MD alebo do termínu pôrodu?

Do termínu pôrodu mi vychádza 303 dní a do nástupu na MD len 257. Pýtam sa preto, aby som vedela, či mám ešte rýchlo niekde zamestnať.

Ďakujem

Dobrý deň,

počíta sa 270 dní do pôrodu.

Ak v čase požiadania o materskú Vám nevznikne ešte 270 dní nemocenského poistenia, materskú Vám síce neschvália, ale bude sa čakať na pôrod. Po pôrode nárok na materské znovu prepočítajú a dodatočne po splnení Vám ju uznajú spätne. Tých pár dní môžete vyriešiť aj nejakým zamestnaním.

S prianím pekného dňa,
Lenka