Počas materskej by som sa chcela stať spoločníčkou v s.r.o. bez pracovnej zmluvy. Môžem prísť o materskú?

Zodpovedané
13. mar 2024

Dobrý deň,

momentálne som pár dní nezamestnaná, som na maródke a následne na to plánujem ísť na matersku dovolenku. Počas materskej by som sa chcela stať spoločníčkou v s.r.o. bez pracovnej zmluvy.

Môžem prísť o materskú?

Ovplyvní to nejako jej výšku?

Závisí to od prípadných odmien, ak by boli napríklad v s.r.o. odmeny 1x ročne?

Som povinná niečo vykazovať voči štátu?

Ďakujem

Dobrý deň,

ako konateľ môžete vykonávať funkciu konateľa aj bez nároku na odmenu - ak máte v s.r.o. zmluvu o výkone funkcie.

Alebo môžete pracovať vo svojej s.r.o. ako spoločník bez pracovnej zmluvy aj bez nároku na odmenu. V tomto prípade sa berie do úvahy Obchodný zákonník.

Počas materskej nesmie byť príjem resp. odvedené nemocenské poistenie z poistenia, z ktorého by ste žiadali materskú. Napr. zo zamestnania, ak by ste z neho žiadali materské. Predpokladám, že požiadate o materské z ochrannej lehoty.

S prianím pekného dňa,
Lenka