Poberám rodičovský príspevok a budem sa musieť zaevidovať na úrad práce. Mám nárok na dávky v nezamestnanosti?

Zodpovedané
5. jún 2024

Dobrý deň,

potrebovala by som poradiť. Končí mi rodičovská dovolenka, aktívne si hľadám zamestnanie, zatiaľ neúspešne. Pracovala som v Nemecku, kde som v roku 2018 nastúpila aj na materskú.

V roku 2021 sa narodilo druhé dieťa, takže mi začala nová materská dovolenka tesne mesiac pred dovŕšením 3 rokov prvého dieťaťa. V roku 2022 som ukončila pracovný pomer v Nemecku z dôvodu sťahovania sa na Slovensko a doteraz poberám rodičovský príspevok na Slovensku. Budem sa musieť zaevidovať na úrad práce.

Mám nárok na dávky v nezamestnanosti?

Ďakujem

Dobrý deň,

počas poberania rodičovského príspevku nie je možné poberať dávku v nezamestnanosti.

Na ÚP môžete ísť po ukončení poberania rodičovského príspevku. Musíte však splniť podmienku, že ste v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie boli poistená v nezamestnanosti najmenej dva roky - 730 dní.

Zahraničiu sa nevenujem, dobu v Nemecku by mohli započítať. Prikladám link priamo na SP, rozkliknite si tie body:
https://www.socpoist.sk/socialne-poistenie/pois...

S prianím pekného dňa,
Lenka