Po matke som zdedila nehnuteľnosť. Budem musieť podať daňové priznanie?

Zodpovedané
21. aug 2023

Dobrý deň,

po matke som zdedila nehnuteľnosť.

Budem musieť podať daňové priznanie?

Ak by som nehnuteľnosť predávala napríklad o tri roky a trhová hodnota stúpne, budem platiť daň z rozdielu hodnoty, ktorá bola stanovená pri dedičskom konaní?

Ďakujem

Dobrý deň,

skutočnosť, či príjem z predaja nehnuteľnosti u daňovníka podlieha zdaneniu a je zdaniteľným príjmom, alebo je od dane oslobodený, posudzujete podľa podmienok pre jeho oslobodenie (zákon o dani z príjmov).

Príjem z predaja nehnuteľnosti je oslobodený od dane vtedy, ak:

  • Uplynulo 5 rokov a viac odo dňa jej nadobudnutia, ak nebola nehnuteľnosť zaradená v obchodnom majetku.
  • Je nehnuteľnosť nadobudnutá dedením v priamom rade (rodič, vnuk...) a poručiteľ mal nehnuteľnosť vo vlastníctve aspoň 5 rokov.

Pokiaľ Vaša matka mala vo vlastníctve nehnuteľnosť viac ako 5 rokov, daň platiť nebudete, aj keď predáte nehnuteľnosť skôr, napríklad o tri roky. Tento príjem z predaja v daňovom priznaní ani neuvediete. Overte si, ako dlho mala Vaša matka nehnuteľnoať vo svojom vlastníctve.

S prianím pekného dňa,
Lenka