Po akom dlhom čase mi vznikne nárok na invalidný dôchodok?

Zodpovedané
20. júl 2023

Dobrý deň,

som po operácii bedrového kĺbu a PN som od novembra. Vo firme pracujem 4 roky.

Mám nárok na invalidný dôchodok?

Ako dlho musím byť PN?

Ďakujem

Dobrý deň,

Váš zdravotný stav prehodnotí doktor. Ak posúdi, že je dlhodobo nepriaznivý a spravidla pretrváva viac ako 1 rok. Na PN nemusíte byť rok, ak máte dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav.

Nárok na invalidný dôchodok má poistenec, ktorý:

  • je invalidný (schopnosť vykonávať zárobkovú činnosť klesla viac ako o 40% ),
  • získal potrebný počet rokov obdobia dôchodkového poistenia,
  • ku dňu vzniku invalidity nesplnil podmienky nároku na starobný dôchodok alebo predčasný starobný dôchodok.

Potrebný počet odpracovaných rokov sa určuje podľa veku:

  • do 20 rokov – menej ako 1 rok,
  • od 20 rokov do 24 rokov – najmenej 1 rok,
  • nad 24 rokov do 28 rokov – najmenej 2 roky,
  • nad 28 rokov do 34 rokov – najmenej 5 rokov,
  • nad 34 rokov do 40 rokov – najmenej 8 rokov,
  • nad 40 rokov do 45 rokov – najmenej 10 rokov,
  • nad 45 rokov – najmenej 15 rokov.

S prianím pekného dňa,
Lenka