PN, výpoveď, ochranná lehota. Mám nárok na materské?

Zodpovedané
4. júl 2023

Dobrý deň,

23.12.2022 som porodila synčeka, tehotenstvo bolo rizikové PN. Od 1.5.2022 som bola PN s tým, že som podpísala výpoveď a bola v ochrannej lehote. Tento týždeň som zistila, že som tehotná.

Mám nárok na tehotenské?

Materská mi končí 9.7.2023.

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ by ste boli nemocensky poistená najmenej 270 dní v posledných dvoch rokoch pred začiatkom 27. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu (v 13. týždni), mali by ste nárok na tehotenské.

Nárok na tehotenské by bol aj vtedy, ak žena otehotnie do pol roka po zániku nemocenského poistenia = ochranná lehota.

Vy ste ochrannú lehotu už nestihli, tá už dávno uplynula. A ak nemáte a ani nebudete mať aktívne nemocenské poistenie, tak nebudete mať nárok na tehotenské.

Uvedené podmienky pre priznanie tehotenského momentálne nespĺňate.

S prianím pekného dňa,
Lenka