PN verzus podpora. Čo je lepšie po ukončení pracovného pomeru?

Zodpovedané
12. sep 2024

Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať, že čo je po ukončení pracovného pomeru výhodnejšie.

Mám ísť na PN a po ukončení čerpať podporu v nezamestnanosti alebo naopak?

Ide hlavne o to ako by bola vypočítaná podpora v nezamestnanosti, či sa ráta z PN alebo z posledného zamestnania.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ÚPSVaR Vás zaeviduje až po skončení PN. Dávka v nezamestnanosti môže byť vyplácaná maximálne 6 mesiacov odo dňa zaradenia do evidencie uchádzačov o zamestnanie.

Výška nemocenskej dávky je 55 % z vymeriavacieho základu (prvé tri dni 25%) a výška dávky v nezamestnanosti je 50 % vymeriavacieho základu.

Pri nároku na podporu musíte splniť podmienku, že ste v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie boli poistená v nezamestnanosti najmenej dva roky - 730 dní.

Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanost. PN neovplyvní výpočet dávky v nezamestnanosti.

S prianím pekného dňa,
Lenka