Dobrý deň,
trvalý pracovný pomer mám od 02/2014 - stále trvá. Od 12/2016 som bola pol roka na MD, potom rodičovský a hneď ďalšia materská 02/2020. Následne rodičovský, ktorý skončil 6.3 2023.
Od 7.3.2023 som mala ešte 5 dní dovolenku, potom som normálne nastúpila. Mám polovičný úväzok. Výpoveď mám k 31.7.2023 a plynie mi 3-mesačná výpovedná lehota.
Ako a z čoho mi vypočítajú podporu?
Z čoho sa bude počítať výška odstupného?
Ako dostať čo najvyššiu dávku?
Mám ešte aj dovolenku.
Ďakujem za odpoveď
Dobrý deň,
rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti.
Ak by ste išli na ÚP a v posledných dvoch rokoch pred zaradením ste v zamestnaní mali hrubú mzdu, tak tým pádom by ste neboli iba na rodičovskej dovolenke. Dávka sa vypočíta z vymeriavacieho základu, ktorý ste dosiahli v posledných dvoch rokoch pred zaradením, teda z príjmu, ktorý ste dosiahli v zamestnaní- z prípadne preplatenej zostávajúcej dovolenky a vymeriavací základ ešte ovplyvní aj odstupné.
Nárok na odstupné zo Zákonníka práce vzniká v týchto prípadoch:
Ak išlo o VÝPOVEĎ, tak budete mať nárok na odstupné v sume:
a) Priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov.
b) Dvojnásobku priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov.
Ak zamestnávateľ s Vami ukončil pracovný pomer výpoveďou, zároveň Vám plynie aj výpovedná lehota. Zamestnávateľ Vám vyplatí odmenu aj za mesiace, počas ktorých by výpovedná doba plynie a následne aj odstupné.
Ak však ste výpoveď podali vy ako zamestnanec, nárok na odstupné nevzniká.
Podľa Zákonníku práce zamestnávateľ vyplatí odstupné v najbližšom výplatnom termíne od skončenia pracovného pomeru, pokiaľ by ste sa nedohodli inak.
S prianím pekného dňa,
Lenka