Platia sa odvody počas neplateného voľna?

Zodpovedané
18. feb 2024

Dobrý deň,

idem si dávať predĺžiť rodičovský príspevok zo zdravotných dôvodov dieťaťa (autizmus). Kým obvodná doktorka vypíše potrebné papiere a príde mi rozhodnutie z úradu, tak už mám byť dávno medzitým v práci. Na personálnom oddeleni mi navrhli tento čas preklenúť neplateným voľnom.

Čo to pre mňa znamená?

Musím si sama zaplatiť nejaké odvody?

Ak áno, aká je to suma?

Ak mi spätne na úrade priznajú predĺženie rodičovského príspevku od jeho 3 narodenín (viem, že sa vypláca aj spätne kým to schvália), vrátia sa mi aj tie peniaze, ktoré som musela sama platiť za zdravotku?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

môžete požiadať zamestnávateľa o neplatené voľno v rámci neplatenej rodičovskej dovolenky, avšak toto voľno nie je zamestnávateľ povinný poskytnúť. Pokiaľ s tým súhlasí, bude to v poriadku.

Počas neplateného voľna za Vás nikto nebude hradiť odvody. V zdravotnej poisťovni by ste sa mohli prihlásiť ako osoba, ktorá sa celodenne a riadne stará o dieťa do veku 6 rokov a na základe toho za Vás bude štát platiť zdravotné poistenie. Dieťa môže byť v škôlke, v jasliach max. 4 hodiny denne. Zároveň štát platí aj dôchodkové poistenie, ak by ste sa prihlásili v Sociálnej poisťovni s tým, že sa riadne staráte o dieťa do 6 rokov.

S prianím pekného dňa,
Lenka