Platí mi ochranná lehota po materskej dovolenke, keď pracovný pomer skončil?

Zodpovedané
13. sep 2024

Dobrý deň,

8.9.2024 mi skončila materská dovolenka a so zamestnávateľom sme sa dohodli na ukončení pracovného pomeru dohodou k tomu istému dňu. Od 11.9.2024 som ochorela a musela ísť na PN.

Platí v tomto prípade ochranná lehota po MD, keď pracovný pomer skončil?

Ak áno, z čoho mi vypočítajú výšku nemocenského?

Na MD som bola od 15.1.2024.

Môžem žiadať zároveň o rodičovský príspevok?

Musím sa ísť tým pádom registrovať do zoznamu uchádzačov o zamestnanie na úrad práce?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, ste v ochrannej 7 - dňovej lehote. Výška PN bude z rozhodujúceho obdobia roka 2023, ak pracovný pomer začal 1.1.2023 alebo skôr a skončil v priebehu roka 2024.

Súbeh rodičovského príspevku a PN je možný. Môžete byť na PN hneď po skončení poberania materského a zároveň požiadať o rodičovský príspevok. Nemusíte ísť na ÚP, ÚPSVaR zaregistruje osobu do evidencie až po ukončení PN. V prípade poberania rodičovského príspevku, súbeh dávky v nezamestnanosti a rodičovského príspevku tou istou osobou nie je možný.

S prianím pekného dňa,
Lenka