Ovplyvní vykonávanie práce na rodičovskej dovolenke budúcu výšku materskej?

Zodpovedané
29. máj 2024

Dobrý deň,

u zamestnávateľa som zamestnaná na dobu neurčitú od 2/2023 a od 11/2023 som na materskej. Momentálne budem prechádzať z materskej dovolenky na rodičovskú. Zamestnávateľ ma kontaktoval, že by som sa mohla “vrátiť” na novú zmluvu na skrátený úväzok, príp. dohodu pričom môj TPP bude stále trvať. Budem to mať ako privyrobenie, teda zarobím menej než z TPP. V roku 2026 by som chcela z RD nastúpiť opäť na MD s ďalším dieťaťom.

Ovplyvní mi to, že by som pracovala na skrátený úväzok alebo dohodu výšku následnej materskej za predpokladu, že si takto budem privyrábať aj v roku 2025?

Z čoho by sa počítala materská dávka?

Bolo by to z TPP alebo z tejto novej zmluvy, prípadne z oboch?

Ďakujem.

Dobrý deň,

počas rodičovskej dovolenky môžete pracovať. V pôvodnom pracovnom pomere je ideálne zostať na rodičovskej dovolenke a súčasne uzatvoríte s ním iný nový pracovný pomer so skráteným úväzkom alebo dohodu s pravidelným príjmom (s nemocenským poistením) na inú pozíciu.

1. Čo sa týka pracovného pomeru, z ktorého ste na MD, tak tam bude rozhodujúce obdobie rok predtým ako nastúpite na novú MD. Ak nastúpite na materskú až v roku 2026, materské sa bude počítať z príjmu roka 2025. Ak by ste v predchádzajúcom roku 2025 nemali z tohto pracovného pomeru žiadny príjem, boli iba na rodičovskej dovolenke, materské sa určí z pravdepodobného VZ. Ten nahlasuje zamestnávateľ, ale nové materské nebude nižšie ako predchádzajúca materská.

2. Ak v rámci iného pracovného úväzku (dohody) dosiahnete 270 dní nemocenského poistenia a neukončí sa, budete mať súbeh. Tam záleží kedy vznikne, ak by sa uzatvoril teraz v roku 2024, trval celý rok 2025 a na materské by ste išli v 2026, tak rozhodujúcim obdobím by bol rok 2025 - príjem z tohto roka.

Materské by ste požiadali aj z prvého pracovného pomeru a aj z druhého. Dve žiadosti, každá by sa posúdila zvlášť.

S prianím pekného dňa,
Lenka