Ovplyvní moje polročné dobrovoľné nezamestnanie môj pracovný pomer?

Zodpovedané
7. dec 2023

Dobrý deň,

počas RD som bola pol roka dobrovoľne nezamestnaná. Platila som si odvody a zamestnávateľa, u ktorého som mala pracovný pomer na dobu neurčitú, som o všetkom informovala.

Pokračuje po návrate do zamestnania môj pracovný pomer ako pred nástupom na RD?

Môže mi zamestnávateľ dať znova dobu určitú a pripraviť ma o príplatky a benefit, ktoré som počas rokov u neho nadobudla?

Ovplyvní moje polročné dobrovoľné nezamestnanie môj pracovný pomer?

Mám v prípade výpovede nárok na dávku v nezamestnanosti?

U zamestnávateľa som robila tri roky pred RD. Na RD som šesť rokov s dvoma deťmi.

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ zamestnávateľ s "neplatenou" RD súhlasil, v období čerpania neplateného voľna pracovnoprávny vzťah nezaniká. Po návrate do zamestnania pracovný pomer pokračuje. Po návrate už ale nie ste chránená pred výpoveďou zo strany zamestnávateľa, a to aj v prípade keby ste vrátili rovno z "platenej" rodičovskej dovolenky. Ak výpoveď nedostanete, všetko platí ako pred materskou.

V prípade výpovede máte nárok na dávku v nezamestnanosti. Obdobie "platenej" rodičovskej dovolenky sa započíta do potrebných dní poistenia v nezamestnanosti, nakoľko pracovný pomer počas nej trval.

S prianím pekného dňa,
Lenka