Ovplyvní mi sezónna dohoda 3 roky po sebe výšku podpory?

Zodpovedané
11. aug 2024

Dobrý deň,

končí mi rodičovský. Popri materskej a rodičovskej som mala každý rok (3 roky po sebe) sezónnu dohodu. Na 6 mesiacov v roku, pár hodín týždenne. Do pôvodnej práce sa nevrátim, budem čerpať 1 deň dovolenky a zvyšnú mi preplatia.

Ovplyvní mi tá sezónna dohoda 3 roky po sebe výšku podpory?

Ak áno, tak ako?

Ďakujem

Dobrý deň,

dohoda dávku v nezamestnanosti môže ovplyvniť. Ak by ste mali v hrubý príjem pred skončením pracovného pomeru a dohoda bola s pravidelným príjmom, tak v takomto prípade áno.

Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti.

Ak by ste išli na ÚP a v posledných dvoch rokoch pred zaradením ste v hlavnom zamestnaní mali hrubú mzdu (napr. po skončení RD by ste čerpali dovolenku, následne ukončili pracovný pomer a zostala by na preplatenie nevyčerpaná dovolenka, týmto by sa navýšil vymeriavací základ na výpočet dávky v nezamestnanosti), tak by ste neboli iba na rodičovskej dovolenke. Následne by sa dávka vypočítala z vymeriavacieho základu, ktorý by ste dosiahli v posledných dvoch rokoch pred zaradením do evidencie, t.j. z pracovného pomeru z čerpaných dní dovolenky a preplatenej dovolenky, ale aj z dohody ak sa z nej odvádzal odvod na postenie v nezamestnanosti. V takomto prípade ovplyvní výšku dávky v nezamestnanosti.

S prianím pekného dňa,
Lenka