Ovplyvní mi 30-eurový bonus od zamestnávateľa výšku materského?

Zodpovedané
17. feb 2023

Dobrý deň,

rada by som si overila informácie, aký príjem mi uvedie zamestnávateľ na žiadosť o materské v prípade že v roku 2024 nastúpim na MD. Počas roka 2023 som celý čas na RD, avšak v januári mi bolo zo strany zamestnávateľa vyplatených 30 eur, niečo ako bonus. Keď som čítala podmienky, spomínalo sa, že do úvahy sa berie predošlý rok. Ak teda v 2024 budú brať do úvahy 2023, dúfala som že pri nulovom príjme mi len napíšu môj hrubý príjem, tak tam bude táto suma 30 eur vyplatená v januári. Výška predošlej materskej bola dosť vysoká, a preto by ma mrzelo, keby som o ňu prišla.

Ovplyvní to výšku materského alebo nie?

V prípade, že mi tých 30 eur naruší príjem, je možné to nejako inak navýšiť, napríklad preplatením nejakej dovolenky?

Ďakujem

Dobrý deň,

rozhodujúce obdobie pre výpočet druhého materského by bol rok 2023.

Pozrite si výplatnú pásku ako ste mali tento príjem uvedený. Ako jeden odpracovaný deň, alebo žiaden, alebo?

Ak budete mať uvedený jeden deň a z neho sa platilo nemocenské poistenie, tým sa prerušila sa RD, potom VZ bude 30/1 = 30 eur. Materské sa určí ako 75 % z tohto DVZ a bude približne 690 eur mesačne.

Ak by ste to mali uvedené inak, kľudne mi napíšte do ďalšej otázky.

S prianím pekného dňa,
Lenka