Ovplyvní mi 1/2 úväzok materské?

Zodpovedané
22. aug 2024

Dobrý deň,

do 19.9.2024 som na rodičovskej dovolenke so staršou dcérou. Na materskú som nastúpila 18.8.2021, potom hneď po materskej na rodičovskú. Pred nástupom na MD sme sa dohodli s mojim zamestnávateľom na polovičnom úväzku, len formou dodatku k zmluve. Nespisovala sa nová. Som znovu tehotná, termín pôrodu mám 10.12.2024. Nástup na materskú mám 29.10.2024. Medzi RD a MD si môžem vziať pár dni dovolenky a následne ísť PN/ísť po RD hneď na PN. Ešte sa rozhodujem.

Čo by ste mi poradili?

Z čoho mi vypočítajú materské?

Pravdepodobne mi polovičný úväzok ovplyvní výšku materskej, ktorá nebude rovnaká ako predchádzajúca.

Ďakujem

Dobrý deň,

záleží od toho, či ste pracovali a mali príjem počas RD. Nastupujete na materskú v roku 2024, a ak v roku 2023 ste nemali príjem zo zamestnania, tak zamestnávateľa SP vyzve uviesť predpokladaný vymeriavací základ. Materská by v takomto prípade nebola nižšia ako tá prvá, ak by ste po RD a do novej MD boli na PN.

Ak ste pracovali v roku 2023, tento príjem ovplyvní výpočet materskej.

S prianím pekného dňa,
Lenka