Overuje sociálna poisťovňa, kto sa stará o dieťa?

Zodpovedané
17. dec 2022

Dobrý deň,

našla som informáciu, že prevzatie dieťaťa do starostlivosti vraj už nie je potrebné: "Od 1. mája 2021 už nie je podmienkou prevzatie dieťaťa do starostlivosti otca od matky. Táto podmienka sa už nesleduje a neskúma. Sociálna poisťovňa už teda nevyžaduje dohodu otca s matkou o prevzatí dieťaťa do starostlivosti otca."

V prípade, že otec dieťaťa je na otcovskej dovolenke a súčasne podniká, bude si sociálna poisťovňa preverovať, kto sa o dieťa stará počas jeho neprítomnosti?

V prípade, že to kontrolujú, ako otec dieťaťa dokazuje, kto sa o dieťa stará?

Ďakujem

Dobrý deň,

sociálna poisťovňa stále preveruje, či sa dá otec na MD stará o dieťa. Vyššie spomínané bolo len tlačivo, ktoré sa odovzdávalo do SP.

SP bude zaujímať ako otec vie preukázať, akým spôsobom je postarané o dieťa v dobe, keď je on v práci. Napr. krátkodobo sa postará v danej chvíli teta, stará mama. V tom čase sa však o dieťa nesmiete starať vy - matka. Budú chcieť od otca vyjadrenie.

S prianím pekného dňa,
Lenka