Otec so starším na materskej a matka s mladším na rodičovskej dovolenke bez rodičovského. Ako je to s odvodmi?

Zodpovedané
16. júl 2024

Dobrý deň,

na jeseň sa nám má narodiť druhé dieťa. Manžel pôjde na materskú so starším dvojročným.

Je možné, aby som sa ostala doma na rodičovskej dovolenke bez toho, aby som poberala rodičovský príspevok?

Nemám zamestnávateľa, išla som na rodičovsku dovolenku hneď po VŠ.

Ak budem chcieť ostať doma, musím si platiť odvody sama?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak nie ste zamestnancom, nemáte pracovný pomer, tak potom nie ste na rodičovskej dovolenke, iba poberáte rodičovský príspevok.

Zdravotné aj dôchodkové poistenie bude štát platiť za otca, ak on bude na MD, resp. na RD s iným - starším dieťaťom. V zdravotnej poisťovni by ste sa mohli prihlásiť ako osoba, ktorá sa celodenne a riadne stará o dieťa do veku 6 rokov a na základe toho za Vás bude štát platiť zdravotné poistenie, ale až keď sa narodí mladšie dieťa. Zároveň štát platí aj dôchodkové poistenie, ak by ste sa prihlásili v Sociálnej poisťovni s tým, že sa riadne staráte o dieťa do 6 rokov (mladšie dieťa), nakoľko otcovi bude platiť dôchodkové poistenie z titulu MD so starším dieťaťom. Musíte sa ale sama v SP prihlásiť ako poistenec štátu.

Ak otec požiada o materské skôr ako sa Vám narodí druhé dieťa, vy už nebudete poistencom štátu a bude potrebné si platiť zdravotné poistenie sama ako dobrovoľne nezamestnaná - samoplatiteľ.

S prianím pekného dňa,
Lenka