Otec na materskej, matka na rodičovskej. Aké máme povinnosti?

Zodpovedané
5. jún 2024

Dobrý deň,

v apríli som požiadala zamestnávateľa o rodičovskú dovolenku, rodičovský príspevok sa mi začal vyplácať minulý mesiac. Len stala sa nám taká vec, že manžel prišiel nečakane o prácu a najvýhodnejšie by pre nás bolo, keby išiel na materskú teraz on.

Boli sme teraz na úrade, že čo máme urobiť, len zrovna sme vychytali jednu nepríjemnú pani, ktorá sa nás chcela rýchlo zbaviť. Kázala mi, že si mám ukončiť rodičovský príspevok a riešiť si to u zamestnávateľa. Mám buď mám nastúpiť do práce, alebo dať výpoveď.

Je to pravda?

Môžem ostať doma na tzv. "neplatenej" rodičovskej dovolenke s tým, že odvody do zdravotnej si samozrejme budem platiť sama?

Aké povinnosti budú pre mňa plynúť?

Musím niečo nahlasovať do Sociálnej poisťovne?

Ďakujem

Dobrý deň,

v čase, keď nebudete poberať rodičovský príspevok, môžete byť na rodičovskej dovolenke s dieťaťom, ktoré nemalo 3 roky. To sa nevylučuje, čerpáte ju do troch rokov dieťaťa, pokiaľ pracovný pomer trvá.

Zdravotné a dôchodkové poistenie bude štát platiť iba za otca, ak on bude na MD, resp. na RD. Vy už nebudete poistencom štátu a bude potrebné si platiť zdravotné poistenie sama ako dobrovoľne nezamestnaná - samoplatiteľ.

Požiadať o odňatie rodičovského príspevku je potrebné najneskôr odo dňa, od ktorého si otec dieťaťa uplatní nárok na materské.

S prianím pekného dňa,
Lenka