Otec na materskej, matka doma. Ako je to s odvodmi do Sociálnej poisťovne?

Zodpovedané
6. júl 2024

Dobrý deň,

momentálne som na MD do 25.10, potom by chcel po mne nastúpiť na MD aj manžel. Ja chcem ostať počas tej doby doma ako zamestnanec na RD bez nároku na RP (pracovná zmluva na TPP mi stále trvá).

Máme ešte jedno staršie dieťa, ktoré bude mať vtedy 3 roky. V ZP by som sa mala nahlásiť ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov s tým, že dieťa bude v škôlke max. 4 hodiny a štát bude za mňa platiť zdravotné poistenie.

Ako je to s odvodmi do SP?

Je aj tam možné nahlásiť sa ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov, keď som zamestnanec?

Akým spôsobom dosiahnuť, aby som bola poistencom štátu a nemusela platiť odvody do SP?

Mohlo by byť riešením, ak by som si po ukončení MD požiadala o RP a o niekoľko dní ho zrušila?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, v čase, keď nebudete poberať rodičovský príspevok, stále môžete byť na RD s dieťaťom, ktoré nemalo 3 roky. To sa nevylučuje, čerpáte ju do troch rokov dieťaťa.

Zdravotné aj dôchodkové poistenie bude štát platiť za otca, ak on bude na MD, resp. na RD s iným - starším dieťaťom. V zdravotnej poisťovni by ste sa mohli prihlásiť ako osoba, ktorá sa celodenne a riadne stará o dieťa do veku 6 rokov a na základe toho za Vás bude štát platiť zdravotné poistenie. Dieťa môže byť v škôlke, v jasliach max. 4 hodiny denne - toto je v poriadku. Zároveň štát platí aj dôchodkové poistenie, ak by ste sa prihlásili v Sociálnej poisťovni s tým, že sa riadne staráte o dieťa do 6 rokov (staršie dieťa), nakoľko otcovi bude platiť dôchodkové poistenie z titulu MD s mladším dieťaťom. Musíte sa ale sama v SP prihlásiť ako poistenec štátu.

S prianím pekného dňa,
Lenka