Otec ide na materskú, matka ostáva doma. Ako to je s odvodmi?

Zodpovedané
7. dec 2023

Dobrý deň,

máme jedno dieťa a manžel s ním ide na materskú. Ja ako matka sa nevraciam do práce, ale ostávam s nimi doma. Požiadala som úrad práce o ukončenie rodičovského príspevku z dôvodu nástupu manžela na materskú. Čítala som, že počas toho ako budem doma by som si mala platiť zdravotné odvody sama. Na úrade práce som sa inforovala a tam mi však povedali, že keďže som zamestnaná, tak sa nemusím nikde hlásiť na platenie si odvodov počas toho ako budem doma.

Ako to prosím je?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ máte iba jedno dieťa, tak počas doby, kedy otec poberá materské, štát platí poistné na zdravotné poistenie iba za otca, za druhého rodiča už nie. Nikto za Vás nebude platiť odvody do zdravotnej poisťovne.

Štát platí na zdravotné poistenie:

  • za osobu, ktorá poberá materské,
  • za osobu, ktorá poberá rodičovský príspevok
  • za osobu, ktorá je evidovaná na ÚPSVaR.

Prihlásite sa do ZP ako samoplatiteľ.

S prianím pekného dňa,
Lenka