Otec dieťaťa nastúpil na materskú s iným dieťaťom, ktoré má s inou ženou. Ako riešiť túto situáciu?

Zodpovedané
16. dec 2023

Dobrý deň,

som na rodičovskej dovolenke. Rodičovský príspevok mi však odňali z dôvodu, že otec dieťaťa nastúpil na materskú dovolenku s iným dieťaťom, ktoré má s inou ženou. Zároveň mi vznikla povinnosť platiť si zdravotné poistenie.

Viem túto situáciu nejako riešiť?

Alebo je len takto v zákone “postarané” o matky v rovnakých situáciách?

Ďakujem

Dobrý deň,

nestretla som sa s takouto situáciou. ÚPSVaR zistil, že otec Vášho dieťaťa poberá celý mesiac materské na iné jeho dieťa a preto Vám rodičovský príspevok odňali. Je to podľa zákona ok, ale skôr by prečo jemu po tomto zistení neodňali materskú, nakoľko ste vy ako matka jeho dieťaťa (aj v čase podania jeho žiadosti o materské, ktorú mu schválili) poberali rodičovský príspevok.

Ak ste zamestnaná, môžete požiadať o skončenie rodičovskej dovolenky a vrátiť sa naspäť do práce. Ak nemáte takú možnosť tak je tá povinnosť platiť si zdravotné poistenie a byť naďalej na rodičovskej dovolenke. Ak nie ste zamestnaná, môžete sa zaevidovať na ÚPSVaR a štát budete za Vás platiť zdravotné poistenie.

S prianím pekného dňa,
Lenka