Ostane mi rovnaká nemocenská dávka?

Zodpovedané
18. júl 2024

Dobrý deň,

20. mája som ukončila PN z dôvodu nájdenia novej práce. Od 15.7.2024 som znovu PN.

Ostane mi rovnaká nemocenská dávka ako som mala predtým?

Ďakujem

Dobrý deň,

výška PN sa bude posudzovať nanovo. Zamestnávateľ bude postupovať inak, ak nemocenské poistenie, za ktoré sa platilo poistné, trvalo menej ako 90 dní, rozhodujúcim obdobím je obdobie od vzniku nemocenského poistenia, do dňa predchádzajúceho dňu, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť. T.j. z príjmu od vzniku pracovného pomeru do nástupu na PN. Toto platí prvých 10 dní.

Sociálna poisťovňa bude nemocenské počítať inak. Ak sa teda u nového zamestnávateľa platilo nemocenské poistenie za menej ako 90 kalendárnych dní, tak rozhodujúce obdobie bude predchádzajúci kalendárny rok u iného predchádzajúceho zamestnávateľa, ak sa u tohto zamestnávateľa platilo nemocenské poistenie najmenej za 90 kalendárnych dní.

S prianím pekného dňa,
Lenka