Ostane mi dovolenka po materskej?

Zodpovedané
19. aug 2024

Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať ohľadom dovolenky. V polovici októbra mi vychádza ísť na materskú dovolenku a bolo mi povedané, že si môžem minúť všetkých 25 dní tohto roka, aj nemusím.

Ak si nechám napr. 5 dní, zostanú mi tam po návrate do tejto práce?

Lebo myslela som na to, že v novembri - decembri ak začnem zas pracovať, tak na voľno cez sviatky vianočné nech mi niečo zostane. A ešte mi kolegyňa spomínala, že jej počas materskej vznikol nárok na alikvotnú čas dovolenky.

Ďakujem

Dobrý deň,

za rok 2024 Vám bude vychádzať celoročný nárok na dovolenku, za rok 2025 bude záležať koľko dní budete ešte na materskej dovolenke.

Nárok na dovolenku máte aj počas materskej dovolenky. Počas rodičovskej dovolenky už nie. Dovolenka sa za neodpracovaných prvých 100 dní sa kráti o 1/12, za ďalších 21 dní ďalšia 1/12.

Dovolenka zamestnanca, ktorý do konca príslušného kalendárneho roka dovŕši najmenej 33 rokov veku a zamestnanca, ktorý sa trvale stará o dieťa je najmenej 5 týždňov (od 2020). Inak základná výmera sú 4 týždne.

Ak si nestihnete vyčerpať dovolenku pred nástupom na materskú dovolenku, tak sa prenesie a vyčerpáte ju po skončení rodičovskej dovolenky.

Podľa Zákonníka práce, § 113
(3) Ak si zamestnankyňa alebo zamestnanec nemôže vyčerpať dovolenku pre čerpanie materskej dovolenky, otcovskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, nevyčerpanú dovolenku im zamestnávateľ poskytne po skončení materskej dovolenky, otcovskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky.

S prianím pekného dňa,
Lenka